Komentarze i porady prawników do nowości oświatowych.

Publikacja dla Dyrektora Szkoły

Numer 176, październik 2020 r.

„Aktualności oświatowe” to kompendium wiedzy dla dyrektorów szkół, z którego dowiesz się jakie masz nowe obowiązki, jak szybko i skutecznie je wdrożyć oraz co zmiany w prawie oświatowym w praktyce oznaczają dla dyrektora i nauczycieli.

Korzyści tylko dla stałych Czytelników:

• E-czat z ekspertem oświatowym w co drugą środę miesiąca
  • Dyżur telefoniczny z ekspertami oświatowymi w co 2-gą środę (tematyka kadry i zarządzanie)
  • Dostęp do strony produktowej do strefy zahasłowanej strefy z setkami wzorów dokumentów
  • E-letter oświatowy dwa razy w tygodniu (newsy oświatowe, najnowsze porady oświatowe)

Dotacja przedszkolna dla jst - bez dzieci z Ukrainy

Konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ustalania wysokości i rozliczania dotacji przedszkolnej. Wychowanie przedszkolne dzieci z Ukrainy podlega finansowaniu z Funduszu Pomocy, a nie z dotacji celowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego też przygotowano też nowy formularz rozliczenia dotacji jest konieczne.

Ministerstwo Cyfryzacji: przy przyznawaniu bonu na laptopa listy z SIO nie są wiążące

Ustalenie, komu przysługuje bon na laptopa jest obowiązkiem dyrektora szkoły dlatego listy nauczycieli z SIO nie są wiążące w zakresie przyznawania bonu.

Od 1 stycznia nowe zasady dotyczące odpisu na ZFŚS dla nauczycieli – emerytów

W nowym roku kalendarzowym czekają nas zmiany zasad naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli – emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Uelastyczniony zostanie również przydział godzin dostępności dla niektórych nauczycieli. Dowiedz się więcej.

Próbne matury w 2023 roku – terminy i zasady

Nie każda szkoła musi przeprowadzić próbne matury w 2023 roku. Jeśli się na nie zdecyduje, w tym roku szkolnym można zorganizować takie testy od 6 do 8 grudnia. Dowiedz się więcej na temat zasad organizacji próbnych matur.

Mniej liczebne oddziały przygotowania wojskowego otrzymają dotacje

Powiat będzie mógł ubiegać się o dotację na prowadzenie klas mundurowych, również w przypadku mniej licznych oddziałów.

Ukrańcy w polskiej szkole - 14 obowiązków dyrektora

Dyrektorze,

Na dyrektorów szkół i nauczycieli cały czas spadają kolejne trudne zadania w związku z przyjmowaniem w trakcie roku szkolnego uczniów nie znających języka polskiego. Nasz ekspert omawia katalog obowiązków dyrektora związanych z przyjmowaniem do szkoły uczniów oraz pracowników z Ukrainy.

Zarządzanie przedszkolem

Grono redakcyjne

Redakcja „Nowej Karty Nauczyciela” to eksperci z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Autorami artykułów są specjaliści z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy, prawa autorskiego, a także członkowie OSKKO. Skład grona redakcyjnego to m.in.:

Katarzyna Giruć

Aktualności oświatowe” to niezbędne publikacja w bibliotece każdego profesjonalnego Dyrektora. Zapraszam do zapoznania się z bezpłatnym numerem testowym.

redaktor naczelna

• Małgorzata Celuch – wicedyrektor, specjalista z zakresu prawa oświatowego
  • Małgorzata Czarnocka – dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówkami oświatowymi
  • Michał Kowalski – radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i ubezpieczeń społecznych